Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Informace

 
Charakter sídla: obec
Název: Konice (část města Znojma)
Počet obyvatel: 350
Katastrální území: 3,5 km²
PSČ: 669 02
Okres: Znojmo
Stát: Česká republika, jižní Morava

Obec Konice u Znojma leží na jižní Moravě, v těsné blízkosti hranic mezi Českou republikou a Rakouskem. Její poloha se rozléhá po jihovýchodním svahu Kraví hory, kde v miocénu (cca před 20-25 miliony let) tvořila břeh prehistorického moře vyplňující Panonskou pánev. Ves je tedy roztáhlá z mírného kopce dolů, do úrodné jihomoravské nížiny (nadmořská výška je kolem 300 m nad mořem). Okolní oblast je poseta vinicemi a úchvatnými scenériemi přírody, které spadají pod nejmenší národní park v České republice - Podyjí. Kousek od Konic, mezi vedlejší obcí Popice, romanticky ústí Trauznické údolí, vedoucí k nedaleké protékající hraniční řece Dyji. Její břehy umožňují mnoho zajímavých procházek, např. ke znojemské přehradě nebo na nedaleký Sealsfieldův kámen. Obec nemá vlastní samosprávu, jelikož 1.7.1980 byla připojena k 3 km vzdálenému Znojmu a tím spadá pod znojemský městský úřad.

Od počátku osídlení (13.století), byla obec čistě německá. V letech 1945-46 proběhl "odsun" původních obyvatel a Konice se stali českou obcí. Počet domů se pohybuje kolem 135 popisných čísel, ve kterých od konce 2.světové války bydlí průměrně 350 obyvatel. Nachází se zde škola a školka, obchod, hostinec, dětské hříště, sportovní hřiště, knihovna, rybník, fara, kostel sv. Jakuba Staršího, který je dominantou obce a hřbitov. V r. 2009 bylo kolem kostela nainstalováno několik halogenových světel, které každý den po setmění stavbu osvětlují. Tuto dominantu lze pak zhlédnout z šírokého okolí. Oblast Konic také vyniká v turistice, jelikož zde prochází jedna z hlavních turistických značek NP Podyjí. Díky dvou kilometrové vzdálenosti od státní silnice vedoucí na Znojmo a v opačném směru na Rakousko do města Retz, nejsou zdejší cesty frekventované a automobilová doprava je tu velice mírná. Další zajímavostí obce je historicky nejstarší oblast Konic od prvního osídlení, která se nachází ve spodní části obce s domy původních vinařů a sedláků. Jsou postaveny na pískovcovém podloží prehistorického moře, které tak umožnilo zbudovat spletené sítě sklepních chodeb pro uskladnění vína či potravin. Pod obcí se jich nachází cca 1 km. Co dále Konicím přichystá budoucnost je ve hvězdách, ale doufejme, že to budou jen samé příjemné záležitosti.

Obecní úřad v Konicích byl zrušen 1.7.1980. Od té doby spadá obecní správa pod městský úřad okresního města Znojma a Konice zastupuje komise, která je složena ze zdejších obyvatel.

KONTAKT

Starosta města Znojma a příměstských částí: Ing. Vlastimil Gabrhel
Telefon: 515 216 250
E-mail: gabrhel@muznojmo.cz
 
Městský úřad Znojmo
Adresa: Obroková 10/12, 669 02 Znojmo
Úřední hodiny: Pondělí  8:00-17:00
                           Středa   8:00-17:00
Telefon: +420 515 216 111
E-mail: info@muznojmo.cz
 
Komise městské části Konice:
předseda:
Michaela Habrdlová
 
členové:
Ing. Radomír Němec
Pavel Boďa
Tomáš Vecheta
Jiří Březina

 

                       

            Konice 119 (budova školy)
            Knihovník: E.Muchová
            Otevřeno: Každý pátek od 16:00 do 17:00

 

 
    Autor: Friedrich Bayer
    Název: Geschichte der Kuhberggemeinde Deutsch Konitz
    Rok: 1992, Vilshofen - Albersdorf
    Obsah: Kniha, kterou sepsal původní německý obyvatel a konický rodák, obsahuje       veškeré dochované materiály z celé historie obce. Dostatek místa bylo věnováno           různým příběhům a vzpomínkám na osudový rok 1945, kdy byla ves zabraná               sovětskými vojsky a jejich chování k tehdejším obyvatelům nemělo s morálními a           lidskými zásadami nic společného.
     Po přečtení této knihy, která bohužel vyšla jen v německém jazyce, si každý čtenář na     určité pasáže udělá svůj vlastní "obraz".
 
 
    Autor: Jiří G.K. Ševčík
    Název: Konice- poznámky k historii
    Rok: 2009, Praha
    Obsah: Pana Ševčíka, nového obyvatele Konic, obec tak očarovala že se o ní během     rekonstrukce své nově zakoupené usedlosti rozhodl vydat velice zajímavou publikaci       (celkem 88 str.). Autor se zabývá jak historií, tak životem a prácí tehdejších obyvatel,      vývojem obce, místními pamětihodnostmi, seznamy majitelů jednotlivých nemovitostí      a také je zde věnován dosatečný prostor i pro rok 1945. Publikace je doplněna            dobovými fotografiemi a dokumenty.
   
 
 
    Autor: Silvestr Kozdas
   Název: Farní kostel sv.Jakuba Většího v Konicích u Znojma  1909 - 2009
    Rok: 2009, Farnost Znojmo - Louka                                                                   Obsah: Tato publikace byla vydána u příležitosti 100.výročí postavení místního            kostela a je jakousi "sondou" do tehdejšího úmyslu postavit tak velkolepé dílo.              Knížečka je obohacena fotografiemi, dobovými dokumenty, stručnou historií obce a        seznamem konických farníků.
 
 
 
TOPlist